Perio - Scalpel [zestaw]

W obecnym stanie wiedzy i sztuki lekarskiej waga problemu usunięcia korzenia zęba przez stomatologa, przesuwa się z samego aktu operacyjnego (sprawne, bezbolesne, szybkie usunięcie) na przygotowanie wstępne, którego podstawową myślą jest odbudowa tkanki kostnej zębodołu (po usunięciu korzenia), do wyjściowego poziomu kości (4 ścian) otaczającej korzeń przed ex. Efektem traumatycznych ex. był wydłużony do kilku tygodni okres gojenia, bardzo pofałdowany wyrostek zębodołowy górny lub dolny, co w trakcie wykonania protezy, stwarzało problemy dla technika i protetyka, a następnie zmuszało pacjenta wielokrotnie wracać na kolejne korekty... Dziś wiemy, że nierównomierne obciążenie - pofałdowanego wyrostka zębodołowego protezą, powoduje nierównomierne zaniki kości, co w sprowadza się do błędnego koła i - niezadowolenia pacjenta.

Pierwszym warunkiem - gojenia się ran rychłozrostem jest - nie uszkodzić dziąsła i kości (R-2) - wówczas jest szansa na odbudowę zębodołu do wymaganego poziomu - 4 ścian otaczających korzeń przed ex.

Drugim warunkiem - gojenia się ran rychłozrostem i odrośnięcia kości do otaczającego poziomu jest - tylko wyrównanie ścian zębodołu, (R-7) - a nie zbliżanie ich do siebie! (R-3).

Szeroka dźwignia (R-1) nadrywa brzeżne dziąsło, grubość jej jest większa niż szpara ozębnej (0,2mm) i niszczy lamina dura, czyli kość zbitą. Wchodząc głębiej odchyla kość od korzenia pod zbyt dużym kątem tak, że powstają - wewnętrzne pęknięcia (R-2). Gdy lekarz ściska ściany zębodołu, dochodzi do zewnętrznych pęknięć R-3, 2 pęknięcia=1 złamanie i powstają małe martwaki, utrudniające gojenie się zębodołów, mimo regularnych wizyt pacjenta. Efektem są niskie wyrostki i gorsze utrzymanie protez. W epoce implantów, wysokość kości poniżej 6mm, czyni niemożliwym wykonanie wszczepienia śruby z uwagi na możliwość uszkodzenia n. zębodołowego dolnego, lub zatoki w szczęce i związanych z tym komplikacji.

R-1   R-2 R-3 R-4

Jak przygotować korzeń do ex. by uzyskać bliznę do poziomu otaczającej kości-? Możliwa do uzyskania wysokość mieści się w granicach od 15~20mm, stworzy podparcie pod protezę i przekroczy min. wymagane do wszczepienia implantu... Należy odciąć wł. Sharpeya ~~ łączące korzeń z kością. Służy do tego - PerioScalpel, który składa się: z uchwytu, klingi i śruby. Ostrze (dł.10mm) posiada wklęsłość dopasowaną do wypukłości zębów, a nad nią wypukłość o narastającej grubości, co wzmacnia siłę i stabilność klingi. Jak nazwa wskazuje, skalpele służą do odcinania periodontium - czyli ozębnej. R-4

Extrakcję należy wykonać w znieczuleniu, umożliwia to precyzyjne bez pośpiechu operowanie P-S. Uchwyt P-S jest jak długopisu z wyprostowanym palcem wskazującym, kierującym i dociskającym P-S do pow. korzenia pod <)10-15' R-5 i R-6 - w stałym kontakcie. P-S należy wprowadzić na głębokość 1mm, wyjąć nieznacznie, przesunąć na prawo lub lewo 1mm i wprowadzić ponownie na głębokość 1mm na całej pow. wargowej lub podniebiennej. Następnie należy wprowadzić P-S na 2mm i odcinać włókna po tych pow. później 3mm - tak głęboko, jak to możliwe, zaleca się na 4, 6 do 8mm. Po ex. nałożyć Tubulex.

PerioScalpel jest produkowany w zestawie jako: prosty, prawy i lewy. R-4
Prawy: służy do operowania po str. prawej-policzkowej żuchwy i lewej-językowej ,u góry: po lewej-policzko. i prawej-podnieb.
Lewy: służy do operowania po str. lewej-policzkowej żuchwy i prawej-językowej, u góry: po prawej-policzko. i lewej-podnieb.
Prosty: do odcinania wł. ozębnej korzeni 15--25 oraz 35--45 po obu stronach. Np. ex. 14 na R-5 i 6. Gojenie: R-7 i 8. Można użyć kciuka ręki przeciwnej, by zwiększyć/hamować nacisk przez śru na P-S zawsze w kontakcie z korzeniem.
P-S szczególnie polecamy do ex. zębów: mesiodens, ściśniętych, nakładających się, złamanych, w chemisekcji, itp.. .
P-S nie może być traktowany jak dźwignia do wyważania korzenia! Rany po P-S goją się w 3 dni, jest mniej powikłań typu suchy zębodół. P-S zwiększa uchwyt dla kleszczy, obniża oś obrotu zęba, rośnie precyzja ex. wymaga mniej siły. Sterylizacja w autoklawie. Klingę P-S można zaostrzyć: gumką diamentową, krążkiem papierowym ściernym lub kamieniem Arkansas.

R-5R-6R-7R-8

1 zestaw zawiera: 3 PerioScalpele: prosty, prawy i lewy.

Producent: Narol-Dental spzoo.

Kontakt

NAROL-DENTAL Sp. z o.o.

ul. Warszawska 3, 37-610 Narol
Tel.: 0048 - 16 63 170 78

Zakupy detaliczne - e:

 

Dystrybutor - Zuchowski-Dental spzoo

                              Pucka 59,   70-851 Szczecin

                              Tel.: 91 46 90 163,

                              Mail: